» Özel İçerikler » GelecektekiSen Medya » Blog » İşin Geleceği’nin Yeni Çalışma Ortamları: Hibrit ve Temassız

İşin Geleceği’nin Yeni Çalışma Ortamları: Hibrit ve Temassız

COVID-19 pandemisi işlerin rengini değiştirdi. Uzaktan çalışmanın deneyimlenmesiyle çalışmanın ortamı, kuralı, teknolojisi ve pek tabii kültürü değişmek durumda kaldı. Bir yazılım şirketi olan Box tarafından yapılan araştırmaya göre, geçiş sürecinde ilk kayıplardan biri, 9-5 çalışma. Araştırma, özellikle de okul kapanışlarının evde eğitim beklentilerini çalışan ebeveynlere yüklemesiyle, öğle molalarının dahi kalktığını, çalışma saatlerinin % 20 oranında büyüdüğünü gösteriyor. Diğer yandan evde çalışmanın doğasının değişmesi kadar ofislerin geleceğini etkileyen kritik eşikler de var.

Yazan: | Tarih: 29 Nisan 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Özel İçerikler |


Geleneksel endüstriyel sistemimizde, ideal çalışma ortamını, ideal ekip yapısını ve ideal çalışma kültürünü yaratmak için kurumlar ve çalışanları olarak ömürlerimizi harcadık. Burada, geleneksel sistemlerin yapısal her türlü değişikliği ‘bir ideal’ kalıbı içerisinde değerlendirmeye çok müsait bir alan sunması da bir gerçek.

Dijital dünyanın yeni gerçeklerini duymaya başladığımızda bu kez dönüşüm reçeteleriyle dijital dünyanın yeni ideallerine çalışmaya başladık. Açık ofis alanları, proje bazlı çalışan ekiplerin şirketlerde artmaya başlaması bu reçetelerin birkaç sonucundan biriydi.

Resme daha bütünsel baktığımız işin geleceğinin; daha büyük bir çatıda ve perspektifte değerlendirilmesi gereğini şimdilerde pandemi şokuyla deneyimliyoruz. 

Değişecek olan sadece ofisin alanı değil ortak ve birlikte çalışmanın kurallarının yeniden oluşturulması gereği. İş yeri ile ilgili alıştığımız herşeyin değişiminin içindeyiz. Teker teker gidelim gelin.

-Son birkaç haftadır uluslarası şirketlerin de gündeminde olan ortak konu, pandemi sonrası ekiplerin nasıl çalışacağı. Bir süredir herkes temassız çalışma hayatını deneyimliyor.  Gartner’ın geçtiğimiz haftalarda şirketlerin CFO’larıyla yapılan son araştırmasına göre; CFO’ların yaklaşık yüzde 74’ü, COVID-19 pandemisi nedeniyle evden çalışmaya zorlanan bazı çalışanlarının pandemi bittikten sonra uzaktan çalışmaya devam etmesini bekliyor. 

-Eve gidenin bir daha geri gelmek istememesi sadece ekip yapısını değil, ekiplerin niteliğini, ekiplerin yetkinliklerini de etkileyen bir konu. Hangi işin hangi sorumluluk alanlarıyla uzaktan ekiplerce yapılması konusu var, ekiplerin uzaktan çalışma noktasında teknolojik yetkinliklerinin yeterli olmaması var, ihtiyaçları olacak bilgi teknolojileri destekleriyle şirketlerin bu konuda strateji ve yatırımlarını tekrar gözden geçirmesi gereği var. 

-Diyelim ki bir departmanda 10 kişilik bir ekibiniz var, 6’sı evden çalışacak, 4’ü ofise gidecek. Aradaki iletişim ve işbirliği kültürü, iletişim ve işbirliğinin sağlanacağı teknolojik altyapıların seçimi, bu araçları kullanma yetkinliklerinin arttırılması bir diğer konu.

-Hibrit çalışma ortamının bu yapıya uygun yeni kural setlerinin geliştirilmesi, hem işveren hem çalışan açısından önemli. Hukuk’un canlı bir mekanizma olmasını de deneyimliyoruz, yeni iş hayatına göre de kurallar çalışılmalı. 

Buradan itibaren konuyu ikiye ayırarak incelemek lazım:

1.Evden çalışanların ortamı

2.Ofiste olanların ortamı

Evden çalışacak olanların iyi bir bilgisayar, kuvvetli bir internet vb ihtiyaçlarının karşılanması bir yana kritik konu çalışanın evden çalışmaya uygun bir ev ve sosyal hayatının da olup olmadığı. Pandemi sürecinde çok kişi mutfakta ya da salonlarının bir yerini çalışma masasına dönüştürerek çalıştı. Çocukların da evde olduğunu düşünürsek bu süre pek çok çalışan için çok zorlu geçti. Evden çalışacak çalışanların seçimi; yapılacak projelerin/işlerin niteliği olduğu kadar; çalışanın  ev hayatının buna ne kadar uygun olup olmadığı ile de ilgili. 

Ofisin dışında çalışmak işlerin giziliği ve güvenliğini de etkileyen bir konu. Yeni tip güvenlik önlemleri, yeni tip sözleşmeler, gizlilik ve güvenlik konusunda sorumluluğun paylaşılması gibi faktörler devreye girecek.

Ofiste olanların ortamında gelirsek, orada sosyal mesafe kurallarıyla bizleri yepyeni ofisler bekliyor. Ofislerin dijital dönüşümünde açık ve ortak çalışma alanlarını konuşuyorduk; ofislerin geleceğinde dizaynı, yerleşimi, yeni havalandırma kurallarıyla bambaşka şeyleri konuşacağız. 

Ofis masalarımızın yerleşimi de kapladığı alan da değişecek. Son zamalarda 1.8 metreden 1.4 metreye kadar küçülmüştü mesela, şimdi birbirimize çok yakın oturmak istemediğimiz için masa ölçüleri ve aralarındaki mesafe de değişecek.

Apple ve Bloomberg gibi şirketler için ofisler dizayn eden Arjun Kaicker, şimdilerde futuristik ofisler tasarlarken “ Her şey takımlar arasındaki engelleri yıkmakla ilgiliydi, ancak artık mekanların birbirine çok fazla akacağını düşünmüyorum. Sanırım daha geniş koridorlar ve kapılar, bölümler arasında daha fazla bölüm ve çok daha fazla merdiven göreceğiz.’ diyor. Hatta çalıştıkları son şirket için ‘temassız yollar’ etrafında ofisler tasarladığını görüyoruz. ‘Temassız yollar’ı olan ofislerde çalışanlar binada gezinmek için nadiren elleriyle bir yüzeye dokunmak zorunda kalacaklar. Asansörler bir akıllı telefondan çağrılabilecek, böylece hem dış hem de içeride bir düğmeye basma gereği ortadan kalkacak, ofis kapıları hareket sensörleri ve yüz tanıma kullanılarak otomatik olarak açılacak. 

Temiz hava ofis sağlığını korumak için temel ihtiyaçlardan biri. Bu noktada ofis içindeki hava ile dışarıdaki havanın sirkülasyonu üzerine daimi temiz hava sağlayan akıllı teknolojilerle dolantılmış havalandırma sistemlerine ihtiyacımız olacak.

COVID-19 pandemisi pek çok yönden çalışma ortamımızı değiştiriyor. Serinin bir sonraki bölümünde örnek ofis yaklaşımlarıyla Çin nasıl yeniden yapılanıyor, birlikte inceleyeceğiz.

İşin/Şirketin/Kendin için Harekete Geçmeye Hazırsan

Online Görüşme Talep Et

Son Yazılar

Geleceğin İşleri 2020 Raporu Neler Anlatıyor?

Tarih: 23 Ekim 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Geleceğin İşleri Raporu, değişimin hızını takip ederek geleceğin işlerini ve becerilerini haritalandırır. Rapor, 2020 yılının pandemiye bağlı bozumlarına ışık tutmayı amaçlarken, uzun vadeli ekonomik döngüler kadar, önümüzdeki beş yılda teknoloji üretimi, işler ve becerilerin beklenen görünümü hakkında da görüş sağlar.

Geleceğin İşi’nde Derecelerden Becerilere

Tarih: 30 Eylül 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya | Etiketler: , , ,

Geleceğin İşi’nde beceriler, derecelerden daha önemli olacak.
Yeterliliğini gösteren diplomalar ve sertifikalar değil; işe uygunluğun ve becerilerin olacak.

Kendi Geleceğinin Sorumluluğunu Almaya Ne Kadar Hazırsın?

Tarih: 3 Eylül 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

İnsan- Makine Arayüzü teknolojileri üzerine çalıştığı uzun zamandır bilinen Elon Musk, Neuralink firması çatısı altında yaptığı çalışmaları tanıttığı lansmandan sonra yine gündeme oturdu. Beynin bir bilgisayar ile arasında implantlar aracılığıyla doğrudan iletişim kurmasını sağlayan bu teknolojilerin lansmanında görünen açık paylaşımlar kadar, görünmeyen paylaşımlar da vardı. Musk’ın teknoloji öznesi ile yaptığı her atıf, insanlık olarak sorumluluklarımızın daha arttığının bir kanıtı aslında.

Geleceğin Mesleklerine Hazırlanmak

Tarih: 21 Ağustos 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Geleceğin meslekleriyle ilgili yeni herhangi bir rapor veya araştırmayı okuduğumuz ilk dönemlere gelin, ‘Geleceğe Dönüş’ filminin senaryosundan bir sahne okuyormuşuz gibi gelirdi çoğumuza. Ancak teknoloji kültürünün yarattığı yeni dünyanın içinde dansımızın bu kadar yoğunlaştığı bir dönemde bugünün nasıl şekillendiği gördükçe, bu mesleklerin gelecekte değil ‘tam da şu anda ihtiyaç duyulan’ meslekler olduğunu görüyoruz.

Hangi İş Nasıl Bir Gelecek – Üniversite Seçimi Dediğin…

Tarih: 9 Ağustos 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

1800’li yılların devrimi – Sanayi Devrimi – bir grup için ‘bir fabrikaya makinelerin girmesi’ öznesi ile anlatılabilir; ancak çok daha büyük ve bütünsel bir değişimi tetikleyen bir başlangıç olmuştur. O güne kadar çocuklarıyla birlikte toprakta çalışarak para kazanmaya alışan aileler, fabrikalar açılınca da bildikleri yoldan yürümeye devam ettiler, çocuklarıyla fabrikalara gittiler. O günden itibaren sosyal hayat değişti, ‘çocuk işçi’ diye bir kavram çıktı; hukuksal hayat değişti ‘çocuk işçi hakları’ diye bir kavram çıktı, ekonomik hayat değişti ‘çocuk işçi ücretleri’ diye bir kavram çıktı; ve pek tabii eğitim hayatı da değişti. O fabrikalara iş gücü yetişmeliydi. Makineli hayatın rollerinin formasyonunu, geleneksel endüstrinin sınırları içinde tanımlayan eğitimin müfredatı, üniversite ayağına kadar işte o zaman değişmeye başlamıştı.

Hangi İş Nasıl Bir Gelecek – Meslek Seçimi Dediğin…

Tarih: 8 Ağustos 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Yuval Noah Harari, ‘Homo Deus’ kitabının ön sözünde önce ‘İnsanın Yeni Gündemi’nin nabzını tutar. İnsanı, yaşamını, yaptığı seçimleri v nedenlerini; psikolojisini, ekonomisini, tarihini anlamak için Harari’nin kaleminden süzülenler; ülkemizin ve dünyamızın geleceğinin asıl mimarı olacak genç arkadaşlarımız için nasıl bir gelecek ve meslek gündemi belirlemeleri gerektiği konusunda önemli sinyaller barındırıyor.

İşin Geleceği’nde Temassız Teknolojik Ofisler Dönemi

Tarih: 1 Haziran 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Pandemi sonrası ofislere dönüşün başladığı bu günlerde, bugünlerin izinden giderek ofislerimizin geleceğini konuşmaya devam ediyoruz.

İşin Geleceği’nin Yeni Çalışma Ortamları: Hibrit ve Temassız

Tarih: 29 Nisan 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Özel İçerikler

COVID-19 pandemisi işlerin rengini değiştirdi. Uzaktan çalışmanın deneyimlenmesiyle çalışmanın ortamı, kuralı, teknolojisi ve pek tabii kültürü değişmek durumda kaldı. Bir yazılım şirketi olan Box tarafından yapılan araştırmaya göre, geçiş sürecinde ilk kayıplardan biri, 9-5 çalışma. Araştırma, özellikle de okul kapanışlarının evde eğitim beklentilerini çalışan ebeveynlere yüklemesiyle, öğle molalarının dahi kalktığını, çalışma saatlerinin % 20 oranında büyüdüğünü gösteriyor. Diğer yandan evde çalışmanın doğasının değişmesi kadar ofislerin geleceğini etkileyen kritik eşikler de var.

Dijital Şirket Olmaya Ne Kadar Hazırız?

Tarih: 21 Haziran 2019 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Özel İçerikler

Bir süredir pek çok kurum ve organizasyon, çeşitli dijital dönüşüm senaryoları üzerinde yürürken, birçok firma için cazibe, temellerini yapmadan en yeni ve parlak teknolojilere odaklanmaktı: içerik ve süreçlerin dijitalleştirilmesi ve/veya işlerinin sosyal ve mobil için uyarlanması. Şimdilerde ahtapotun daha tutulacak pek çok kolu olduğunun yavaş yavaş farkedilmesiyle yeni bir soru daha sorulmaya başlandı: Dijital şirket olmaya ne kadar hazırız?

Dijital Dönüşümde Kurumlar ve Yapay Zeka

Tarih: 14 Mayıs 2019 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Özel İçerikler

Accenture’ın 2017 yılı Teknoloji Vizyonu Raporu’na göre önümüzdeki beş yıl içinde, müşteri dünyasının yarısından fazlası ihtiyaç duyduğu hizmetleri, markaların algısından ziyade yapay zekalarına göre seçecek. Algoritmaların gücü, kurumların müşterileriyle kurduğu ilişkiyi de dönüştürüyor. Dijital dönüşüm operasyonlarına odaklanan kurumlar, acaba yapay zeka ile iş yapmak konusunda ne kadar yol aldı?

Müşterilerinizin İlgisini Çekebildiğiniz Kadar Dijitalsiniz

Tarih: 2 Mayıs 2019 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Özel İçerikler

Müşteriler, markaların, kuvvetli ortak ilgi alanları olan görünmez bağlarla birbirlerine bağlı aile üyeleri gibidir. İster B2C ister B2B; hangi alanda iş yapıyorsanız yapın, işinizi geleceğe taşıyacak en kuvvetli yeni değer önermeniz, dijital kanallarda müşterilerin ilgisini çekecek ortak ilgi alanları yaratma kabiliyetinizdir.

Otomasyon ve Yapay Zeka İşgücünü Nasıl Değiştirecek?

Tarih: 22 Nisan 2019 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Özel İçerikler

Otomasyon ve yapay zeka, sanayinin dijitalleşme sürecinde, işlerin geleceğini etkilediği kadar işgücünün geleceğini de etkiliyor. Gelecek projeksiyonları şekillendikçe rakamlar da değişimin seyrini daha net gösteriyor.

Bize Ulaşın


    * ile işaretli alanların doldurulması zorunludur