» Özel İçerikler » GelecektekiSen Medya » Blog » Dijital Akıcılık

Dijital Akıcılık

Dijital akıcılık (digital fluency), teknoloji kültürünün becerilerinde gittikçe öne çıkan beceriler arasında öne çıkıyor. Dijital dünyada çalışırken, eğlenirken ve öğrenirken farklı dijital dünya becerileriyle birlikte akmak, gereken durumda gerekli beceriyi akışı kuvvetlendirmek için de kullanmak, dijital akıcı olmanın karakter özelliği…

Yazan: | Tarih: 13 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel |


İşin geleceğine hazırlıkta öne çıkan becerilerinden biri de ‘dijital akıcılık/digital fluency…

Dijital yeterlilik, yetkinlik, okuryazarlık derken literatürdeki bir diğer kavram olan ‘dijital akıcılık’ da gittikçe daha çok konuşacağımız soft skill/bilişsel-sosyal beceriler arasında öne çıkıyor.

Dijital dünya becerileri ile akış kültürünü bir arada harmanlayan kavramsal karşılığında dijital akıcılık; dijital olarak bağlantılı bir dünyada bilgiyi etkili ve etik bir şekilde yorumlama, anlam keşfetme, içerik tasarlama, bilgi oluşturma ve fikirleri iletme yeteneği olarak tanımlanıyor.

Dijital akıcılık becerisini tanımaya önce felsefi karakteriyle bakacak olursak önceliği ‘akış kültürünü’ anlamlandırmaya vermemiz gerekecek. Akış deneyiminin içinde öz becerilere duyulan güven vardır, hiçbir şey bir tehdit veya problem değildir, dikkatimizi ve hedeflerimizi kendi bir sonraki versiyonumuza akmak için yoğunlaştırırız. Prof.Dr. Mihaly Csikszentmihalyi, ‘Mutluluk Bilimi, Akış’ kitabında bu temiz ve gelişime odaklı yolculuğu bu sebeple ‘bilinçte düzen’ olarak tanımlamıştır.

Kişi ne yapacağından emindir, bu yüzden kendi yolculuğundan emindir, kendi içinde verimli ve esnektir de.

Bu açıdan dijital akıcılık, akış kültürünün karakter özelliklerinin bir nevi dijital becerilerle harmanlaşmış hali, beceri kullanımında ve yetkinlikte bir üst bilinç olarak karşımıza çıkar. Günlük hayatının içinde kişi, dijital becerilerini gerektiği yerde adeta akıtır. Dijital dünyada çalışırken, eğlenirken ve öğrenirken farklı gereken durumda gerekli beceriyi akışı kuvvetlendirmek için de kullanır. Akışı kuvvetlendirme noktası da yeteneğin fark yaratan, inovasyonu tetikleyen bağlantı hatlarını kurar.

Akıcılık, dijital okuryazarlıktan da dijital yeterlilikten de daha kapsamlı bir yetenek setine vurgu yapar. Beceri kullanımında ‘üst bilinç’ olma hali de buradan gelir, aşağıdaki bir çok noktanın birleşimidir:

Dijital veya Teknik Yeterlilik: Teknolojileri ve teknolojik sistemleri anlayabilme, seçebilme ve kullanabilme;

Dijital Okuryazarlık: Dijital dünyayı okuyabilmeyi, yaratabilmeyi, değerlendirebilmeyi, yargıda bulunabilmeyi ve bunu yaparken teknik becerileri uygulayabilmeyi içeren bilişsel veya entelektüel yeterlilikler

Sosyal Yeterlilik veya Potansiyeli Kuvvetlendiren Eğilimler: Başkalarıyla ilişki kurma ve onlarla etkili bir şekilde iletişim kurma yeteneği. (1)

Dijital dünyanın öğrenme ve uygulama becerileri üzerine yıllardır araştırmalara yapan Yeni Zelanda’nın etkin öğrenme merkezlerinden E Learning Core Education Direktörü Derek Wenmoth’un aşağıdaki tablosu dijital akıcılığın kavramsal karşılığını günlük hayatımız içinde örnekleştirerek, tüm bileşenleri ile arasındaki farkın görünmesi için çok güzel bir kaynak sunar. (2)

  1. Digital Learning Collaborative, digitallearningcollab.com
  2. http://blog.core-ed.org/derek/2015/03/information-fluency.html 

İşin/Şirketin/Kendin için Harekete Geçmeye Hazırsan

Online Görüşme Talep Et

Son Yazılar

Dijital Okuryazarlıkla Dijital Akıcılık Arasındaki Farklar

Tarih: 13 Nisan 2022 | Kategori: Genel

Dijital dünyada iş yapma ve hayatta kalmanın entegre becerilerine sahip olmaya ve bunu gereken durumda gereken araçlarda doğal bir iş yapma akışının içinde deneyimlemeye işaret eden dijital akıcılık, öne çıkan teknoloji kültürü becerileri arasında ilk sıralarda. Dijital okuryazarlıktan farklı olarak da daha geniş bir anlamlandırma ve uygulama becerisi gerektiriyor.

Dijital Akıcılık

Tarih: 13 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

Dijital akıcılık (digital fluency), teknoloji kültürünün becerilerinde gittikçe öne çıkan beceriler arasında öne çıkıyor. Dijital dünyada çalışırken, eğlenirken ve öğrenirken farklı dijital dünya becerileriyle birlikte akmak, gereken durumda gerekli beceriyi akışı kuvvetlendirmek için de kullanmak, dijital akıcı olmanın karakter özelliği…

GEN Z’nin Hibrit Çalışma ile Mücadelesi

Tarih: 9 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel | Etiketler: , , ,

Z Kuşağı da dahil olmak üzere işgücünün genç üyeleri dijital tükenmişlikle karşı karşıya; iş gücündeki 18-25 yaşındakilerin yarısından fazlası işlerini bırakmayı düşünüyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun Jobs Reset Summit 2021 çıktılarından biri, Microsoft’un ‘Sıradaki Büyük Bozum Hibrit Çalışma, Hazır Mıyız?’ adlı raporu. Raporda Z Kuşağı’nin hibrit çalışma konusundaki patinajları, işin geleceğine hazırlık mücadelelerine dair sinyaller veriyor.

Jobs Reset Summit 2021’den Dikkat Çekenler

Tarih: 6 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

Dünya Ekonomik Forumu’nun işin ve iş gücünün geleceği hakkında değişim parametrelerine dair çerçeveleri masaya yatırdığı zirvelerinden biri de Jobs Reset Summit. Zirvenin 2021 projeksiyonun konuşulduğu oturumlar yapıldı. Pandemi sonrası ekonomiden, hibrit çalışmanın risklerine, beceri gelişiminden, iş gücü değişimine dair global paradoxlara hepsi zirvenin masasındaydı.

Çalışma Hayatımızın Yeni Ofisi Disney Park Gibi Olursa?

Tarih: 2 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

Hibrit çalışma, yeni çalışma normları oluşumunun yanında, işyerlerinin fiziksel şartlarınının de dönüşümünü tetikliyor. İşin geleceğinin hazırlığında bütünsel bir yolculuk oluşturmanın gerekliliğini oturtan kurumlardan Salesforce’un hazırlığı, ezberleri de bozmasıyla kurumlara ilham oluyor.

Geleceğin İşleri 2020 Raporu Neler Anlatıyor?

Tarih: 23 Ekim 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Geleceğin İşleri Raporu, değişimin hızını takip ederek geleceğin işlerini ve becerilerini haritalandırır. Rapor, 2020 yılının pandemiye bağlı bozumlarına ışık tutmayı amaçlarken, uzun vadeli ekonomik döngüler kadar, önümüzdeki beş yılda teknoloji üretimi, işler ve becerilerin beklenen görünümü hakkında da görüş sağlar.

Geleceğin İşi’nde Derecelerden Becerilere

Tarih: 30 Eylül 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya | Etiketler: , , ,

Geleceğin İşi’nde beceriler, derecelerden daha önemli olacak.
Yeterliliğini gösteren diplomalar ve sertifikalar değil; işe uygunluğun ve becerilerin olacak.

Kendi Geleceğinin Sorumluluğunu Almaya Ne Kadar Hazırsın?

Tarih: 3 Eylül 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

İnsan- Makine Arayüzü teknolojileri üzerine çalıştığı uzun zamandır bilinen Elon Musk, Neuralink firması çatısı altında yaptığı çalışmaları tanıttığı lansmandan sonra yine gündeme oturdu. Beynin bir bilgisayar ile arasında implantlar aracılığıyla doğrudan iletişim kurmasını sağlayan bu teknolojilerin lansmanında görünen açık paylaşımlar kadar, görünmeyen paylaşımlar da vardı. Musk’ın teknoloji öznesi ile yaptığı her atıf, insanlık olarak sorumluluklarımızın daha arttığının bir kanıtı aslında.

Geleceğin Mesleklerine Hazırlanmak

Tarih: 21 Ağustos 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Geleceğin meslekleriyle ilgili yeni herhangi bir rapor veya araştırmayı okuduğumuz ilk dönemlere gelin, ‘Geleceğe Dönüş’ filminin senaryosundan bir sahne okuyormuşuz gibi gelirdi çoğumuza. Ancak teknoloji kültürünün yarattığı yeni dünyanın içinde dansımızın bu kadar yoğunlaştığı bir dönemde bugünün nasıl şekillendiği gördükçe, bu mesleklerin gelecekte değil ‘tam da şu anda ihtiyaç duyulan’ meslekler olduğunu görüyoruz.

Hangi İş Nasıl Bir Gelecek – Üniversite Seçimi Dediğin…

Tarih: 9 Ağustos 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

1800’li yılların devrimi – Sanayi Devrimi – bir grup için ‘bir fabrikaya makinelerin girmesi’ öznesi ile anlatılabilir; ancak çok daha büyük ve bütünsel bir değişimi tetikleyen bir başlangıç olmuştur. O güne kadar çocuklarıyla birlikte toprakta çalışarak para kazanmaya alışan aileler, fabrikalar açılınca da bildikleri yoldan yürümeye devam ettiler, çocuklarıyla fabrikalara gittiler. O günden itibaren sosyal hayat değişti, ‘çocuk işçi’ diye bir kavram çıktı; hukuksal hayat değişti ‘çocuk işçi hakları’ diye bir kavram çıktı, ekonomik hayat değişti ‘çocuk işçi ücretleri’ diye bir kavram çıktı; ve pek tabii eğitim hayatı da değişti. O fabrikalara iş gücü yetişmeliydi. Makineli hayatın rollerinin formasyonunu, geleneksel endüstrinin sınırları içinde tanımlayan eğitimin müfredatı, üniversite ayağına kadar işte o zaman değişmeye başlamıştı.

Hangi İş Nasıl Bir Gelecek – Meslek Seçimi Dediğin…

Tarih: 8 Ağustos 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Yuval Noah Harari, ‘Homo Deus’ kitabının ön sözünde önce ‘İnsanın Yeni Gündemi’nin nabzını tutar. İnsanı, yaşamını, yaptığı seçimleri v nedenlerini; psikolojisini, ekonomisini, tarihini anlamak için Harari’nin kaleminden süzülenler; ülkemizin ve dünyamızın geleceğinin asıl mimarı olacak genç arkadaşlarımız için nasıl bir gelecek ve meslek gündemi belirlemeleri gerektiği konusunda önemli sinyaller barındırıyor.

İşin Geleceği’nde Temassız Teknolojik Ofisler Dönemi

Tarih: 1 Haziran 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Pandemi sonrası ofislere dönüşün başladığı bu günlerde, bugünlerin izinden giderek ofislerimizin geleceğini konuşmaya devam ediyoruz.

Bize Ulaşın


    * ile işaretli alanların doldurulması zorunludur