» Özel İçerikler » GelecektekiSen Medya » Blog » Hangi İş Nasıl Bir Gelecek – Meslek Seçimi Dediğin…

Hangi İş Nasıl Bir Gelecek – Meslek Seçimi Dediğin…

Yuval Noah Harari, ‘Homo Deus’ kitabının ön sözünde önce ‘İnsanın Yeni Gündemi’nin nabzını tutar. İnsanı, yaşamını, yaptığı seçimleri v nedenlerini; psikolojisini, ekonomisini, tarihini anlamak için Harari’nin kaleminden süzülenler; ülkemizin ve dünyamızın geleceğinin asıl mimarı olacak genç arkadaşlarımız için nasıl bir gelecek ve meslek gündemi belirlemeleri gerektiği konusunda önemli sinyaller barındırıyor.

Yazan: | Tarih: 8 Ağustos 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya |


Üniversite tercihlerinde de gelenekselliğin izlerini taşıyan uzun bir dönem deneyimlendi belli bir nesil tarafından. Lisede dahi sınırları belli bölümlerde sınıflandırılarak yetenekler etiketlendi; bazen ‘Türkçe-Matematik’, ‘Fen- Matematik’ ya da ‘Sosyal-ci’ydiniz. O günlerde ‘potansiyel’ ler çok da gündemde değildi; ’potansiyel’e gerek de yoktu; varsa çok istenen bir şey ‘hobi’ olarak yapılabilirdi. Her dönemin trend meslekleri farklıydı.

80’ler ve 90’larda iktisat ve işletme çok modaydı, endüstri mühendisliklerinin tanınırlıkları artmıştı. Hiçbir şeyi olamıyorsan ‘öğretmen olman’; sosyal ve konuşkan bir profilsen ‘avukatlık’ yakıştırılırdı. Bir nesil, hareket etmek istediğinde kendileri için belirlenen sınırlarda, sağa sola çarpa çarpa bazen, alışılagelmiş olan düzen nasıl korunacaksa, ‘tercih dönemlerinde gündemler’ ona göre ona göre belirlendi.

O yıllarda ‘gelecek’, bu kadar konuşulmayandı.
Neyin neden seçileceği o günün trend mesleklerinden izler taşırdı.
Ne kadar yüksek itibarı olan, magazini fazla yapılan bölüm varsa ‘o iyi’ bölüm olurdu.
Seçilen bölüm devamında otomatik olarak bir şirkete götürme garantisi veriyorsa makbuldu.
Bir nesil, meslek değil; garantili eylem aradı.
Hedefler becerilere göre değil; dershane koridorlarına asılan deneme sınavlarından alınan puanlara göre belirlendi.
Geleceği okumak gündemde hiç yoktu.

Oysa bu bin yıl, insanoğlu olarak öyle bir fırtınanın içinde gemiyi yüzdürüyoruz ki, meslekten öte, nasıl bir hayat seçecileceğine bakma zamanı.
Bir meslek, artık bir ömüre sığmayacak…
Çünkü insanın her daim dönüşmek zorunda kalan becerileri, işin gücünü bir mesleğe sığdırmayacak…
Parayı, itibarı artık mesleğin değil, ‘değer’in getirecek. Ne kadar değer kattığımız, ne kadar dönüştürdüğümüz, ne kadar tetikledimiz, ne kadar ilham verdimiz, ne kadar ezber bozduğumuz…
Kariyeri ‘meslekler’ değil; dönüşen dünyayı ne kadar iyi okuduğumuz, anlamlandırdığımız; çıkardığımız anlamdan kendimize, hayatımıza, dünyamıza ne fayda yarattığımız getirecek.

Bu yüzden meslek seçimi dediğimiz, 3 saatlik bir sınavın gündeminden çok daha fazlası. O yüzden gündemi gelin, bu seçimi yapacak arkadaşlarımızı bir sonraki versiyonlarına hazırlayacak onları heyecanlandıracak bir formasyon’u seçmekle, zevkli ve heyecan dolu bir öğrenme yolculuğu başlatacak bir seçimle dolduralım. İster tıp, ister felsefe, ister matematik, ister ekonomi, hangi bölümü seçiyorsanız seçin, bir meslekten öte insanlığımızın geleceğini bekleyen yeni gündemlerin nabzını tutmak için yola çıkacağınızı unutmayın.

Harari, ‘Homo Deus’ kitabının ‘İnsanın Yeni Gündemi’ adlı önzösünde, insanlığımızı bu binyılda bekleyen geleceğe dair bugünün fotoğrafını şöyle çekiyor, öyle bir binyılda yaşıyoruz ki: ‘…Tarihte ilk defa yemekten ölen insan sayısı, gıdasızlıktan ölen insan sayısından daha fazla. Enfeksiyona bağlı ölümler azalırken yaşlılığa bağlı ölümler giderek artıyor. 21. yüzyılın başında ortalama bir insanın McDonald’s menüleriyle tıkınmaktan ölme ihtimali; kuraklık, Ebola virüsü ya da terör saldırısında hayatını kaybetme ihtimalinden daha yüksek……..Günde iki doların altında zar zor geçinen milyarlarca insan için ne demeli? Peki Afrika’da devam eden Aids Krizi ya da Suriye’de tırmanan savaşlar ne olacak?…’

Gelecek dediğin sadece işte değil, zira seçilen işin de değeri ve itibarı, hayatın geleceğine ne kadar fayda sağladığıyla ölçülecek artık. Ne kadar işvereni olduğu, ne kadar sermayesi olduğu, ne kadar güzel ofisleri olduğu ile değil.

O yüzden üniversite tercihi dediğin, sanmayın ki 20 yıl yapılacak meslek olacak.
Meslekten öte gelin genç arkadaşlarımız, nasıl bir dünyada ‘sizin gündeminiz ne olacak?’ onun tercihlerini konuşalım…

İşin/Şirketin/Kendin için Harekete Geçmeye Hazırsan

Online Görüşme Talep Et

Son Yazılar

Dijital Okuryazarlıkla Dijital Akıcılık Arasındaki Farklar

Tarih: 16 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya | Etiketler: ,

Dijital dünyada iş yapma ve hayatta kalmanın entegre becerilerine sahip olmaya ve bunu gereken durumda gereken araçlarda doğal bir iş yapma akışının içinde deneyimlemeye işaret eden dijital akıcılık, öne çıkan teknoloji kültürü becerileri arasında ilk sıralarda. Dijital okuryazarlıktan farklı olarak da daha geniş bir anlamlandırma ve uygulama becerisi gerektiriyor.

Dijital Akıcılık

Tarih: 13 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

Dijital akıcılık (digital fluency), teknoloji kültürünün becerilerinde gittikçe öne çıkan beceriler arasında öne çıkıyor. Dijital dünyada çalışırken, eğlenirken ve öğrenirken farklı dijital dünya becerileriyle birlikte akmak, gereken durumda gerekli beceriyi akışı kuvvetlendirmek için de kullanmak, dijital akıcı olmanın karakter özelliği…

GEN Z’nin Hibrit Çalışma ile Mücadelesi

Tarih: 9 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel | Etiketler: , , ,

Z Kuşağı da dahil olmak üzere işgücünün genç üyeleri dijital tükenmişlikle karşı karşıya; iş gücündeki 18-25 yaşındakilerin yarısından fazlası işlerini bırakmayı düşünüyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun Jobs Reset Summit 2021 çıktılarından biri, Microsoft’un ‘Sıradaki Büyük Bozum Hibrit Çalışma, Hazır Mıyız?’ adlı raporu. Raporda Z Kuşağı’nin hibrit çalışma konusundaki patinajları, işin geleceğine hazırlık mücadelelerine dair sinyaller veriyor.

Jobs Reset Summit 2021’den Dikkat Çekenler

Tarih: 6 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

Dünya Ekonomik Forumu’nun işin ve iş gücünün geleceği hakkında değişim parametrelerine dair çerçeveleri masaya yatırdığı zirvelerinden biri de Jobs Reset Summit. Zirvenin 2021 projeksiyonun konuşulduğu oturumlar yapıldı. Pandemi sonrası ekonomiden, hibrit çalışmanın risklerine, beceri gelişiminden, iş gücü değişimine dair global paradoxlara hepsi zirvenin masasındaydı.

Çalışma Hayatımızın Yeni Ofisi Disney Park Gibi Olursa?

Tarih: 2 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

Hibrit çalışma, yeni çalışma normları oluşumunun yanında, işyerlerinin fiziksel şartlarınının de dönüşümünü tetikliyor. İşin geleceğinin hazırlığında bütünsel bir yolculuk oluşturmanın gerekliliğini oturtan kurumlardan Salesforce’un hazırlığı, ezberleri de bozmasıyla kurumlara ilham oluyor.

Geleceğin İşleri 2020 Raporu Neler Anlatıyor?

Tarih: 23 Ekim 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Geleceğin İşleri Raporu, değişimin hızını takip ederek geleceğin işlerini ve becerilerini haritalandırır. Rapor, 2020 yılının pandemiye bağlı bozumlarına ışık tutmayı amaçlarken, uzun vadeli ekonomik döngüler kadar, önümüzdeki beş yılda teknoloji üretimi, işler ve becerilerin beklenen görünümü hakkında da görüş sağlar.

Geleceğin İşi’nde Derecelerden Becerilere

Tarih: 30 Eylül 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya | Etiketler: , , ,

Geleceğin İşi’nde beceriler, derecelerden daha önemli olacak.
Yeterliliğini gösteren diplomalar ve sertifikalar değil; işe uygunluğun ve becerilerin olacak.

Kendi Geleceğinin Sorumluluğunu Almaya Ne Kadar Hazırsın?

Tarih: 3 Eylül 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

İnsan- Makine Arayüzü teknolojileri üzerine çalıştığı uzun zamandır bilinen Elon Musk, Neuralink firması çatısı altında yaptığı çalışmaları tanıttığı lansmandan sonra yine gündeme oturdu. Beynin bir bilgisayar ile arasında implantlar aracılığıyla doğrudan iletişim kurmasını sağlayan bu teknolojilerin lansmanında görünen açık paylaşımlar kadar, görünmeyen paylaşımlar da vardı. Musk’ın teknoloji öznesi ile yaptığı her atıf, insanlık olarak sorumluluklarımızın daha arttığının bir kanıtı aslında.

Geleceğin Mesleklerine Hazırlanmak

Tarih: 21 Ağustos 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Geleceğin meslekleriyle ilgili yeni herhangi bir rapor veya araştırmayı okuduğumuz ilk dönemlere gelin, ‘Geleceğe Dönüş’ filminin senaryosundan bir sahne okuyormuşuz gibi gelirdi çoğumuza. Ancak teknoloji kültürünün yarattığı yeni dünyanın içinde dansımızın bu kadar yoğunlaştığı bir dönemde bugünün nasıl şekillendiği gördükçe, bu mesleklerin gelecekte değil ‘tam da şu anda ihtiyaç duyulan’ meslekler olduğunu görüyoruz.

Hangi İş Nasıl Bir Gelecek – Üniversite Seçimi Dediğin…

Tarih: 9 Ağustos 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

1800’li yılların devrimi – Sanayi Devrimi – bir grup için ‘bir fabrikaya makinelerin girmesi’ öznesi ile anlatılabilir; ancak çok daha büyük ve bütünsel bir değişimi tetikleyen bir başlangıç olmuştur. O güne kadar çocuklarıyla birlikte toprakta çalışarak para kazanmaya alışan aileler, fabrikalar açılınca da bildikleri yoldan yürümeye devam ettiler, çocuklarıyla fabrikalara gittiler. O günden itibaren sosyal hayat değişti, ‘çocuk işçi’ diye bir kavram çıktı; hukuksal hayat değişti ‘çocuk işçi hakları’ diye bir kavram çıktı, ekonomik hayat değişti ‘çocuk işçi ücretleri’ diye bir kavram çıktı; ve pek tabii eğitim hayatı da değişti. O fabrikalara iş gücü yetişmeliydi. Makineli hayatın rollerinin formasyonunu, geleneksel endüstrinin sınırları içinde tanımlayan eğitimin müfredatı, üniversite ayağına kadar işte o zaman değişmeye başlamıştı.

Hangi İş Nasıl Bir Gelecek – Meslek Seçimi Dediğin…

Tarih: 8 Ağustos 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Yuval Noah Harari, ‘Homo Deus’ kitabının ön sözünde önce ‘İnsanın Yeni Gündemi’nin nabzını tutar. İnsanı, yaşamını, yaptığı seçimleri v nedenlerini; psikolojisini, ekonomisini, tarihini anlamak için Harari’nin kaleminden süzülenler; ülkemizin ve dünyamızın geleceğinin asıl mimarı olacak genç arkadaşlarımız için nasıl bir gelecek ve meslek gündemi belirlemeleri gerektiği konusunda önemli sinyaller barındırıyor.

İşin Geleceği’nde Temassız Teknolojik Ofisler Dönemi

Tarih: 1 Haziran 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Pandemi sonrası ofislere dönüşün başladığı bu günlerde, bugünlerin izinden giderek ofislerimizin geleceğini konuşmaya devam ediyoruz.

Bize Ulaşın


    * ile işaretli alanların doldurulması zorunludur