» Özel İçerikler » GelecektekiSen Medya » Blog » Geleceğin İşi’nde Derecelerden Becerilere

Geleceğin İşi’nde Derecelerden Becerilere

Geleceğin İşi’nde beceriler, derecelerden daha önemli olacak.
Yeterliliğini gösteren diplomalar ve sertifikalar değil; işe uygunluğun ve becerilerin olacak.

Yazan: | Tarih: 30 Eylül 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya | Etiketler: , , ,


Geleneksel sistemde hayatımızın üçte birini iş bulmak gereken dereceleri almak için geçiriyoruz. Okul öncesi dönemden üniversite sonuna kadar alınan eğitimin, bir ömür boyu yapılan mesleklere yettiği nesilleri gördük. Endüstriyel sistemin geleneksel işlere işgücü yetiştirmek için hazırlanmış standart müfredatı, mesleklerin standart rollerine yetecek kadar eğitimi sundu. Aynı iş, tek bir kariyer çizgisinde yıllarca deneyimlendi.

Teknolojinin agresif gelişim hızı, dijital iş ve türlerini arttırırken, işlerin doğasını da dönüşüme uğrattı. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2018-2022 projeksiyonlarının sunulduğu ‘Geleceğin İşleri- Jobs of Tomorrow’ raporunda 2028 sonuna kadar dünya çapındaki tüm işlerin üçte birini oluşturan 1 milyardan fazla işin teknoloji tarafından dönüşeceği öngörüsü bildirildi. Yakın tarihli Microsoft tarafından yapılan bir araştırma ise, sıcak pandemi etkisinin kaybolmaya başlayacağı tarihlerde işini kaybetmiş 250 milyona yakın insanın olacağını, buna karşın 149 milyon yeni işin ortaya çıkmış olacağını duyurdu.

Yeni işin ortaya çıkışını etkileyen başta teknolojik olmak üzere, ekonomik, kültürel, sosyal ve hatta mevcut dönemimizdeki pandemi gibi pek çok sebep var. İhtiyaçlar, talepler hızlı değişiyor. İşlerin doğasında da uzmanlıklar işlevleri ve yeterlilik arasındaki çizgiler bulanıklaşıyor. Bu, geleneksel işlerin daha geniş ve bütünsel zihniyete sahip kişiler tarafından yapılması ihtiyacını doğuruyor. Makine ve insanın birlikte çalıştığı; sanatın, insanın yaratıcılığının ve bu yaratıcılığın yaşadığı ruhun özgün değerlerinin (sezgi, anlamlandırma, etik vb ) ön plana çıktığı işlere doğru gidiliyor. ‘Geleceğin İşi’ nde en büyük kalifiye değer, daha geniş düşünebilen, yeni ve farklı konuları öğrenmeye açık olan zihinlerde yatıyor. İster Neurolink gibi bir şirkette çalışın isterseniz bir bankada, isterseniz bir perakende şirketinde; aynı anda insanı, aynı anda tekniği, aynı anda sanatı, aynı anda tasarımı, aynı anda bilimi rolünüzün değerini yükseltecek şekilde adeta bir orkestra şefi gibi harmoni içinde kullanmanız gereken yepyeni bir formasyon, işinizi size değer katacak anahtar kilit faktörler oluyor.

İşin geleceği bu sebeple, standart formasyonlardan daha geniş bir kaynak havuzundan yetişmiş işgücüne ihtiyaç duyuyor. Standart formasyonlarda aldığınız derecelerin de bu noktada anlamı kalmıyor. İhtiyaç duyulan derecelerden çok beceriler. Yeterliliğin alınan notlarla değil, ayrıntılara hakimiyet, yaratıcı problem çözme becerileri, işbirliğine dayalı zihniyet; belirsizlik ve karmaşıklıkla başa çıkma becerileri ile ölçüldüğü yeni bir işgücü değerlendirme hattı.

‘Geleceğin İşi’ bütünsel becerilerimizle değerlendirileceğimiz işler.
Geleceğin İşi’nde beceriler, derecelerden daha önemli olacak.
Yeterliliği gösterden diplomalar ve sertifikalar değil; işe uygunluğumuz ve becerilerimiz olacak.

İşin/Şirketin/Kendin için Harekete Geçmeye Hazırsan

Online Görüşme Talep Et

Son Yazılar

Dijital Okuryazarlıkla Dijital Akıcılık Arasındaki Farklar

Tarih: 16 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya | Etiketler: ,

Dijital dünyada iş yapma ve hayatta kalmanın entegre becerilerine sahip olmaya ve bunu gereken durumda gereken araçlarda doğal bir iş yapma akışının içinde deneyimlemeye işaret eden dijital akıcılık, öne çıkan teknoloji kültürü becerileri arasında ilk sıralarda. Dijital okuryazarlıktan farklı olarak da daha geniş bir anlamlandırma ve uygulama becerisi gerektiriyor.

Dijital Akıcılık

Tarih: 13 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

Dijital akıcılık (digital fluency), teknoloji kültürünün becerilerinde gittikçe öne çıkan beceriler arasında öne çıkıyor. Dijital dünyada çalışırken, eğlenirken ve öğrenirken farklı dijital dünya becerileriyle birlikte akmak, gereken durumda gerekli beceriyi akışı kuvvetlendirmek için de kullanmak, dijital akıcı olmanın karakter özelliği…

GEN Z’nin Hibrit Çalışma ile Mücadelesi

Tarih: 9 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel | Etiketler: , , ,

Z Kuşağı da dahil olmak üzere işgücünün genç üyeleri dijital tükenmişlikle karşı karşıya; iş gücündeki 18-25 yaşındakilerin yarısından fazlası işlerini bırakmayı düşünüyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun Jobs Reset Summit 2021 çıktılarından biri, Microsoft’un ‘Sıradaki Büyük Bozum Hibrit Çalışma, Hazır Mıyız?’ adlı raporu. Raporda Z Kuşağı’nin hibrit çalışma konusundaki patinajları, işin geleceğine hazırlık mücadelelerine dair sinyaller veriyor.

Jobs Reset Summit 2021’den Dikkat Çekenler

Tarih: 6 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

Dünya Ekonomik Forumu’nun işin ve iş gücünün geleceği hakkında değişim parametrelerine dair çerçeveleri masaya yatırdığı zirvelerinden biri de Jobs Reset Summit. Zirvenin 2021 projeksiyonun konuşulduğu oturumlar yapıldı. Pandemi sonrası ekonomiden, hibrit çalışmanın risklerine, beceri gelişiminden, iş gücü değişimine dair global paradoxlara hepsi zirvenin masasındaydı.

Çalışma Hayatımızın Yeni Ofisi Disney Park Gibi Olursa?

Tarih: 2 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

Hibrit çalışma, yeni çalışma normları oluşumunun yanında, işyerlerinin fiziksel şartlarınının de dönüşümünü tetikliyor. İşin geleceğinin hazırlığında bütünsel bir yolculuk oluşturmanın gerekliliğini oturtan kurumlardan Salesforce’un hazırlığı, ezberleri de bozmasıyla kurumlara ilham oluyor.

Geleceğin İşleri 2020 Raporu Neler Anlatıyor?

Tarih: 23 Ekim 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Geleceğin İşleri Raporu, değişimin hızını takip ederek geleceğin işlerini ve becerilerini haritalandırır. Rapor, 2020 yılının pandemiye bağlı bozumlarına ışık tutmayı amaçlarken, uzun vadeli ekonomik döngüler kadar, önümüzdeki beş yılda teknoloji üretimi, işler ve becerilerin beklenen görünümü hakkında da görüş sağlar.

Geleceğin İşi’nde Derecelerden Becerilere

Tarih: 30 Eylül 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya | Etiketler: , , ,

Geleceğin İşi’nde beceriler, derecelerden daha önemli olacak.
Yeterliliğini gösteren diplomalar ve sertifikalar değil; işe uygunluğun ve becerilerin olacak.

Kendi Geleceğinin Sorumluluğunu Almaya Ne Kadar Hazırsın?

Tarih: 3 Eylül 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

İnsan- Makine Arayüzü teknolojileri üzerine çalıştığı uzun zamandır bilinen Elon Musk, Neuralink firması çatısı altında yaptığı çalışmaları tanıttığı lansmandan sonra yine gündeme oturdu. Beynin bir bilgisayar ile arasında implantlar aracılığıyla doğrudan iletişim kurmasını sağlayan bu teknolojilerin lansmanında görünen açık paylaşımlar kadar, görünmeyen paylaşımlar da vardı. Musk’ın teknoloji öznesi ile yaptığı her atıf, insanlık olarak sorumluluklarımızın daha arttığının bir kanıtı aslında.

Geleceğin Mesleklerine Hazırlanmak

Tarih: 21 Ağustos 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Geleceğin meslekleriyle ilgili yeni herhangi bir rapor veya araştırmayı okuduğumuz ilk dönemlere gelin, ‘Geleceğe Dönüş’ filminin senaryosundan bir sahne okuyormuşuz gibi gelirdi çoğumuza. Ancak teknoloji kültürünün yarattığı yeni dünyanın içinde dansımızın bu kadar yoğunlaştığı bir dönemde bugünün nasıl şekillendiği gördükçe, bu mesleklerin gelecekte değil ‘tam da şu anda ihtiyaç duyulan’ meslekler olduğunu görüyoruz.

Hangi İş Nasıl Bir Gelecek – Üniversite Seçimi Dediğin…

Tarih: 9 Ağustos 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

1800’li yılların devrimi – Sanayi Devrimi – bir grup için ‘bir fabrikaya makinelerin girmesi’ öznesi ile anlatılabilir; ancak çok daha büyük ve bütünsel bir değişimi tetikleyen bir başlangıç olmuştur. O güne kadar çocuklarıyla birlikte toprakta çalışarak para kazanmaya alışan aileler, fabrikalar açılınca da bildikleri yoldan yürümeye devam ettiler, çocuklarıyla fabrikalara gittiler. O günden itibaren sosyal hayat değişti, ‘çocuk işçi’ diye bir kavram çıktı; hukuksal hayat değişti ‘çocuk işçi hakları’ diye bir kavram çıktı, ekonomik hayat değişti ‘çocuk işçi ücretleri’ diye bir kavram çıktı; ve pek tabii eğitim hayatı da değişti. O fabrikalara iş gücü yetişmeliydi. Makineli hayatın rollerinin formasyonunu, geleneksel endüstrinin sınırları içinde tanımlayan eğitimin müfredatı, üniversite ayağına kadar işte o zaman değişmeye başlamıştı.

Hangi İş Nasıl Bir Gelecek – Meslek Seçimi Dediğin…

Tarih: 8 Ağustos 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Yuval Noah Harari, ‘Homo Deus’ kitabının ön sözünde önce ‘İnsanın Yeni Gündemi’nin nabzını tutar. İnsanı, yaşamını, yaptığı seçimleri v nedenlerini; psikolojisini, ekonomisini, tarihini anlamak için Harari’nin kaleminden süzülenler; ülkemizin ve dünyamızın geleceğinin asıl mimarı olacak genç arkadaşlarımız için nasıl bir gelecek ve meslek gündemi belirlemeleri gerektiği konusunda önemli sinyaller barındırıyor.

İşin Geleceği’nde Temassız Teknolojik Ofisler Dönemi

Tarih: 1 Haziran 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Pandemi sonrası ofislere dönüşün başladığı bu günlerde, bugünlerin izinden giderek ofislerimizin geleceğini konuşmaya devam ediyoruz.

Bize Ulaşın


    * ile işaretli alanların doldurulması zorunludur