» Özel İçerikler » GelecektekiSen Medya » Blog » İşin Geleceği’nde Temassız Teknolojik Ofisler Dönemi

İşin Geleceği’nde Temassız Teknolojik Ofisler Dönemi

Pandemi sonrası ofislere dönüşün başladığı bu günlerde, bugünlerin izinden giderek ofislerimizin geleceğini konuşmaya devam ediyoruz.

Yazan: | Tarih: 1 Haziran 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya |


İşin geleceğinde yeni çalışma ortamı serisinin ilk bölümünü 29 Nisan tarihli GelecektekiSen’de yayınladığımız yazıdan okuyanlar hatırlayacaklar. Temassız yolları olan ofislerden hibrit ekiplere kadar yeni çalışma ortamlarımızı konuşmuştuk. Apple ve Bloomberg gibi şirketleri de tasarlayan son yıllarda futuristik ofisleriyle de dikkat çeken mimar Arjun Kaicker’ın son iki aydır Çin’deki deneyimi ve öngörülerinden de yararlanmaya devam ediyoruz.

Şimdilerde Zaha Hadid Architects’te (ZHA) analitik ve öngörüleri yöneten Kaicker’in, mevcut pandeminin ofis mobilyalarını radikal olarak yeniden şekillendireceğini tahminini yineleyelim, en son 1.8’lerde 1.4 metrelere düşen masaların yerleşimi ve şekli dahi değişiyor. Bu ofislere ‘Altı Ayak Ofisleri’ deniyor. Çin’de masalar ve kişilerin yerleşimi arasındaki 6 metrelik mesafe kuralının uygulanmaya başladığı ofisler var.

Bu 6 metre kuralı, sadece masalar için değil ofis içindeki haraket alanı ve yollar için de kullanılıyor. Çalışanlar masalarından kalktıklarında tuvalete, ya da kafeteryaya ya da asansöre gitmek istediklerinde; bu kurala uygun konmuş işaretleri takip ediyorlar. Saat yönünde ve tek yönlü akışta harekete ek olarak teknolojinin devreye girdiği yer ise; ofiste hareketin olduğu her yer. Şirketlerin pandemi sonrasındaki yeni hayatlarında ofislerinde çalışanlarının sağlığı için temassız teknoloji paketlerine yatırım yapmaya başlayacağı günlerdeyiz.

Peki bu temassız teknoloji paketlerinde neler var:

  • Ofis, tuvalet, asansör farketmez her türlü kapının açılıp kapatılması için geliştirilen uygulamalar. Bazen cep telefonu uygulaması, bazen el hareketi bazen de beden dilimiz anahtar görevi görecek.
  • Ofis kapıları hareket sensörleri ve yüz tanıma kullanılarak otomatik olarak açılacak.
  • Kahve ve yemek çalışanın masasına servis edilecek.
  • Bu servislerle binaya elle dokunmanın önüne geçilecek.
  • Paketlerdeki servislerin bir diğeri de çalışanlara sosyal mesafeyi hatırlatmak.  Çalışanların hareketleri cep telefonlarından izlenebiliyor ve 6 metre kuralı ihlal edildiğinde çalışanlara bildirim gidiyor. İnsan temasının da en aza indirilmesi hedefleniyor. 

Filtrelenmiş havanın tek seçenek olduğu yerlerde, üst düzey teknolojisi olan ofis iklim kontrol sistemleri için  de patlama zamanı olabilir. Çin’in kötü hava kalitesini düşündüğümüzde, pandemi sonrası üzerinde en çok durulan konulardan biri de bu. 

Pandemi sonrası ofislerin geleceğinde şirketlerin yeni teknolojik formasyonundan daha önemli bir konu var ki o da yeni çalışma kültürü. Dijital dünyanın izininden giden pek çok şirket kapalı ofislerini açık ofislere dönüştürmek, ortak çalışma alanları açmak konusunda çok ödev çalışmıştı; şimdi de tam tersini konuşuyoruz mesafeleri açmayı. Bu mesafeler işi, iş geliştirmeyi, işbirliğini, iletişimi uzaklaştırmayacak; yakın ve mesafeli nasıl olunacak bunların üzerinde düşünmemiz gerek.

İşin/Şirketin/Kendin için Harekete Geçmeye Hazırsan

Online Görüşme Talep Et

Son Yazılar

Dijital Okuryazarlıkla Dijital Akıcılık Arasındaki Farklar

Tarih: 16 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya | Etiketler: ,

Dijital dünyada iş yapma ve hayatta kalmanın entegre becerilerine sahip olmaya ve bunu gereken durumda gereken araçlarda doğal bir iş yapma akışının içinde deneyimlemeye işaret eden dijital akıcılık, öne çıkan teknoloji kültürü becerileri arasında ilk sıralarda. Dijital okuryazarlıktan farklı olarak da daha geniş bir anlamlandırma ve uygulama becerisi gerektiriyor.

Dijital Akıcılık

Tarih: 13 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

Dijital akıcılık (digital fluency), teknoloji kültürünün becerilerinde gittikçe öne çıkan beceriler arasında öne çıkıyor. Dijital dünyada çalışırken, eğlenirken ve öğrenirken farklı dijital dünya becerileriyle birlikte akmak, gereken durumda gerekli beceriyi akışı kuvvetlendirmek için de kullanmak, dijital akıcı olmanın karakter özelliği…

GEN Z’nin Hibrit Çalışma ile Mücadelesi

Tarih: 9 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel | Etiketler: , , ,

Z Kuşağı da dahil olmak üzere işgücünün genç üyeleri dijital tükenmişlikle karşı karşıya; iş gücündeki 18-25 yaşındakilerin yarısından fazlası işlerini bırakmayı düşünüyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun Jobs Reset Summit 2021 çıktılarından biri, Microsoft’un ‘Sıradaki Büyük Bozum Hibrit Çalışma, Hazır Mıyız?’ adlı raporu. Raporda Z Kuşağı’nin hibrit çalışma konusundaki patinajları, işin geleceğine hazırlık mücadelelerine dair sinyaller veriyor.

Jobs Reset Summit 2021’den Dikkat Çekenler

Tarih: 6 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

Dünya Ekonomik Forumu’nun işin ve iş gücünün geleceği hakkında değişim parametrelerine dair çerçeveleri masaya yatırdığı zirvelerinden biri de Jobs Reset Summit. Zirvenin 2021 projeksiyonun konuşulduğu oturumlar yapıldı. Pandemi sonrası ekonomiden, hibrit çalışmanın risklerine, beceri gelişiminden, iş gücü değişimine dair global paradoxlara hepsi zirvenin masasındaydı.

Çalışma Hayatımızın Yeni Ofisi Disney Park Gibi Olursa?

Tarih: 2 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

Hibrit çalışma, yeni çalışma normları oluşumunun yanında, işyerlerinin fiziksel şartlarınının de dönüşümünü tetikliyor. İşin geleceğinin hazırlığında bütünsel bir yolculuk oluşturmanın gerekliliğini oturtan kurumlardan Salesforce’un hazırlığı, ezberleri de bozmasıyla kurumlara ilham oluyor.

Geleceğin İşleri 2020 Raporu Neler Anlatıyor?

Tarih: 23 Ekim 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Geleceğin İşleri Raporu, değişimin hızını takip ederek geleceğin işlerini ve becerilerini haritalandırır. Rapor, 2020 yılının pandemiye bağlı bozumlarına ışık tutmayı amaçlarken, uzun vadeli ekonomik döngüler kadar, önümüzdeki beş yılda teknoloji üretimi, işler ve becerilerin beklenen görünümü hakkında da görüş sağlar.

Geleceğin İşi’nde Derecelerden Becerilere

Tarih: 30 Eylül 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya | Etiketler: , , ,

Geleceğin İşi’nde beceriler, derecelerden daha önemli olacak.
Yeterliliğini gösteren diplomalar ve sertifikalar değil; işe uygunluğun ve becerilerin olacak.

Kendi Geleceğinin Sorumluluğunu Almaya Ne Kadar Hazırsın?

Tarih: 3 Eylül 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

İnsan- Makine Arayüzü teknolojileri üzerine çalıştığı uzun zamandır bilinen Elon Musk, Neuralink firması çatısı altında yaptığı çalışmaları tanıttığı lansmandan sonra yine gündeme oturdu. Beynin bir bilgisayar ile arasında implantlar aracılığıyla doğrudan iletişim kurmasını sağlayan bu teknolojilerin lansmanında görünen açık paylaşımlar kadar, görünmeyen paylaşımlar da vardı. Musk’ın teknoloji öznesi ile yaptığı her atıf, insanlık olarak sorumluluklarımızın daha arttığının bir kanıtı aslında.

Geleceğin Mesleklerine Hazırlanmak

Tarih: 21 Ağustos 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Geleceğin meslekleriyle ilgili yeni herhangi bir rapor veya araştırmayı okuduğumuz ilk dönemlere gelin, ‘Geleceğe Dönüş’ filminin senaryosundan bir sahne okuyormuşuz gibi gelirdi çoğumuza. Ancak teknoloji kültürünün yarattığı yeni dünyanın içinde dansımızın bu kadar yoğunlaştığı bir dönemde bugünün nasıl şekillendiği gördükçe, bu mesleklerin gelecekte değil ‘tam da şu anda ihtiyaç duyulan’ meslekler olduğunu görüyoruz.

Hangi İş Nasıl Bir Gelecek – Üniversite Seçimi Dediğin…

Tarih: 9 Ağustos 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

1800’li yılların devrimi – Sanayi Devrimi – bir grup için ‘bir fabrikaya makinelerin girmesi’ öznesi ile anlatılabilir; ancak çok daha büyük ve bütünsel bir değişimi tetikleyen bir başlangıç olmuştur. O güne kadar çocuklarıyla birlikte toprakta çalışarak para kazanmaya alışan aileler, fabrikalar açılınca da bildikleri yoldan yürümeye devam ettiler, çocuklarıyla fabrikalara gittiler. O günden itibaren sosyal hayat değişti, ‘çocuk işçi’ diye bir kavram çıktı; hukuksal hayat değişti ‘çocuk işçi hakları’ diye bir kavram çıktı, ekonomik hayat değişti ‘çocuk işçi ücretleri’ diye bir kavram çıktı; ve pek tabii eğitim hayatı da değişti. O fabrikalara iş gücü yetişmeliydi. Makineli hayatın rollerinin formasyonunu, geleneksel endüstrinin sınırları içinde tanımlayan eğitimin müfredatı, üniversite ayağına kadar işte o zaman değişmeye başlamıştı.

Hangi İş Nasıl Bir Gelecek – Meslek Seçimi Dediğin…

Tarih: 8 Ağustos 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Yuval Noah Harari, ‘Homo Deus’ kitabının ön sözünde önce ‘İnsanın Yeni Gündemi’nin nabzını tutar. İnsanı, yaşamını, yaptığı seçimleri v nedenlerini; psikolojisini, ekonomisini, tarihini anlamak için Harari’nin kaleminden süzülenler; ülkemizin ve dünyamızın geleceğinin asıl mimarı olacak genç arkadaşlarımız için nasıl bir gelecek ve meslek gündemi belirlemeleri gerektiği konusunda önemli sinyaller barındırıyor.

İşin Geleceği’nde Temassız Teknolojik Ofisler Dönemi

Tarih: 1 Haziran 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Pandemi sonrası ofislere dönüşün başladığı bu günlerde, bugünlerin izinden giderek ofislerimizin geleceğini konuşmaya devam ediyoruz.

Bize Ulaşın


    * ile işaretli alanların doldurulması zorunludur