» Özel İçerikler » GelecektekiSen Medya » Blog » Kendi Geleceğinin Sorumluluğunu Almaya Ne Kadar Hazırsın?

Kendi Geleceğinin Sorumluluğunu Almaya Ne Kadar Hazırsın?

İnsan- Makine Arayüzü teknolojileri üzerine çalıştığı uzun zamandır bilinen Elon Musk, Neuralink firması çatısı altında yaptığı çalışmaları tanıttığı lansmandan sonra yine gündeme oturdu. Beynin bir bilgisayar ile arasında implantlar aracılığıyla doğrudan iletişim kurmasını sağlayan bu teknolojilerin lansmanında görünen açık paylaşımlar kadar, görünmeyen paylaşımlar da vardı. Musk’ın teknoloji öznesi ile yaptığı her atıf, insanlık olarak sorumluluklarımızın daha arttığının bir kanıtı aslında.

Yazan: | Tarih: 3 Eylül 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel |


Neuralink Teknolojilerinin Düşündürdükleri’nin Ardından…

Neuralink’te sürdürülen tüm çalışmalar, temelde beyinden beyine ya da beyinden makineye doğrudan veri transferi sağlamanın mümkünlüğünü ve nasılını çalışırken; insanın düşünce ve duyguları ile de ‘yürüyen veri’ olarak nasıl büyük bir havuz oluşturduğuna atıfta bulunuyor. Lansmanda odak, insanlığa yardım etme ve sinir sistemi merkezli hastalıkları tedavi etmek amacıyla yapılan deney ve araştırmalar da olsa, insanlığımızın ‘veriye’ dönüştüğü bu eşikte şimdi GelecektekiSen’e dair ödevlerimizi de yeniden hatırlama zamanı.

Beyin-makine arayüzleri arasındaki iletişimin kurgulandığı her alan; başta sağlık olmak üzere Musk ve ekibinin yıllardır beyin, düşünme, karar verme ve çalışma sistemi üzerine ne kadar kafa yorduğunun da kanıtı. Yaptıkları araştırmalar, bedenin orjinal sürümü, seçimleri, tercihleri, hastalıklar dahil beynin orkestrasyonundan çıkan sistemsel açıkları çalıştıkları kadar; bu sistemin sonuçlarının yaratan bilişsel süreçler, düşünce ve duygularımızla açığa vurduğumuz inanç sistemlerimizi de gayet sıkı çalışıyor.

Sinir sistemi temelli hastalıkları çözme amaçlarından gidersek; Neuralink, bedenin orjinal sürümüne dair her veriyi çok dikkatli çalıştı:

-Neden hastalanıyoruz?

-Hastalıklarımızın duygusal sebepleri neler?

-İnsan olarak ‘hasta olmayı’ seçtiğimiz bilişsel eşik nerede başlar?

Anatomimiz, bireyler olarak hayattaki seçimlerimizi etkileyen felsefi yazılımımız, tercihlerimiz, sosyal ve çevresel tetikleyicilerimiz, kültür kodlarımız ve alışkanlıklarımız var bu çalışılan verilerde. İşin içine tıp ve teknoloji kadar; psikoloji, felsefe, sosyoloji ve antropoloji de girdi şimdi.

Bir de kullandığımız her aracın, bu bir araba ile internet de olsa hukuksal bir varlığı ve bu varlığın kurallarını da yürüten bir sistem var: Hukuk. Hukuk, gayet canlı, aracımız tercihlerimiz farklılaştıkça genişleyen bir kurallar dizisi. Bedenin hakkı, aracın/Neuralink teknolojilerinde ‘implantın’ hakkı, aracın sorumluluğu, bedenin sorumluluğu nerede başlayıp nerede bitecek?

Cep telefonlarımızı ve interneti yıllardır kullananlar olarak kişisel siber güvenliğimiz dahil, kullandığımız bu günlük araçların bize verdiği ödevleri dahi gereğiyle yapamamışken ve teknoloji gelişirken yetkinliklerimizle arada açılan mesafe çoğalırken, Neuralink’e ve teknolojilerine gerçekten hazır mıyız?

Yukarıda 3 başlıktan devam edecek olursak;

‘Neden hastalanıyoruz?’ sorusuna Neuralink cevap vermeden önce; fiziksel bedenimizi, sistemimizi; beyni, nasıl çalıştığını ve en önemlisi bedenimizde daimi sağlık bilincini mühürlemeyi (wellbeing) önce kendimizin hakkıyla öğrenmesi bir ödev. Bu gözle bedenimizi ne kadar tanıyoruz?

‘Hastalıklarımızın duygusal sebepleri neler?’ sorusunda, bedenin kimyasıyla inanç sistemlerimiz arasındaki ilişki bilimde kanıtlanmış durumda. Stres kimyasallarını nasıl salgıladığımızdan bu kimyasallara verdiğimiz tepkiler; düşünce, duygu ve bunları nasıl yansıttığımız arasındaki ilişki; kısacacı zihin-beden-ruh ilişkisi. Kişisel gelişim etiketinin imajını aşan bir kendini tanıma sorumluluğu buradaki. Neuralink bizi kendimize tanıtmaya da soyunmadan, bu gözle ne kadar tanıyoruz kendimizi?

‘İnsan olarak ‘hasta olmayı’ seçtiğimiz bilişsel eşikler konusunda da, hastalığa kadar bizi bedensel ve duygusal tahribatlarımıza sonuçlarını yaşamaya kadar getiren sürecin içindeyken; ne kadar farkındayız?

Hiçbirşeyi yüzeysel öğrenemeyeceğimiz bir dönemdeyiz.

Kullandığımız her teknoloji psikolojik, sosyolojik, antropolojik, hukuksal vb alanlarda bizi karma bilgi ve deneyim edinmeye götürüyor. Yeni ne öğrenmemiz, neye dikkat etmemiz gerek? İnsan-makine arayüzü olarak bize sunulan teknolojilerde hangi aracı neye göre ve neden seçmemiz gerektiğini bize gösterecek yetkinlikler neler ve nasıl geliştireceğiz?

Sorumluluklarımız arttı, kendi geleceğimizde, bedenimiz ve profesyonel hayatımızın seçimleri de buna dahil, söz sahibi olmak istiyorsak bu sorumlulukları almak noktasındaki yetkinlikleri geliştirmek zorundayız.

O zaman, ‘İnsan Makine Arayüzü Müdürü’, ‘İnsan Önyargı Müdürü’, ‘Algoritma Önyargı Müdürü’ geleceğin mesleklerini bir trend olarak takip etmeyeceğiz; hangi mesleğin neden şu anda dahi bir ihtiyaç olduğunu daha kolay anlamlandırabileceğiz.

Gelecekteki ihtiyaçlarımızla bu teknolojileri daha kolay birbirine bağlayabilecek;  kendiliğinden yeni mesleklerimizin evriminin aslında gözümüzün önünde ve açık gerçekleştiğini göreceğiz.

İşin geleceğinde en büyük kaldıracın teknoloji değil; o aracı hangi amaçla ve nasıl kullanacağını tahlil edecek ‘insan’ olduğunun daha net farkedeceğiz.

Musk gibi bir profilin, bir yıl sonra başka bir lansmanda bizi düşündürecek başka araştırmalarını anlatacağı çok aşikar. O zamana kadar teknolojinin getirdiği her yeniye bakış açımızı genişleterek ve bu ödevleri yapacak hamleleri de yaparak, kendi geleceğimizin sorumluluğunu almaya ne kadar hazırız?

İşin/Şirketin/Kendin için Harekete Geçmeye Hazırsan

Online Görüşme Talep Et

Son Yazılar

Dijital Okuryazarlıkla Dijital Akıcılık Arasındaki Farklar

Tarih: 16 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya | Etiketler: ,

Dijital dünyada iş yapma ve hayatta kalmanın entegre becerilerine sahip olmaya ve bunu gereken durumda gereken araçlarda doğal bir iş yapma akışının içinde deneyimlemeye işaret eden dijital akıcılık, öne çıkan teknoloji kültürü becerileri arasında ilk sıralarda. Dijital okuryazarlıktan farklı olarak da daha geniş bir anlamlandırma ve uygulama becerisi gerektiriyor.

Dijital Akıcılık

Tarih: 13 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

Dijital akıcılık (digital fluency), teknoloji kültürünün becerilerinde gittikçe öne çıkan beceriler arasında öne çıkıyor. Dijital dünyada çalışırken, eğlenirken ve öğrenirken farklı dijital dünya becerileriyle birlikte akmak, gereken durumda gerekli beceriyi akışı kuvvetlendirmek için de kullanmak, dijital akıcı olmanın karakter özelliği…

GEN Z’nin Hibrit Çalışma ile Mücadelesi

Tarih: 9 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel | Etiketler: , , ,

Z Kuşağı da dahil olmak üzere işgücünün genç üyeleri dijital tükenmişlikle karşı karşıya; iş gücündeki 18-25 yaşındakilerin yarısından fazlası işlerini bırakmayı düşünüyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun Jobs Reset Summit 2021 çıktılarından biri, Microsoft’un ‘Sıradaki Büyük Bozum Hibrit Çalışma, Hazır Mıyız?’ adlı raporu. Raporda Z Kuşağı’nin hibrit çalışma konusundaki patinajları, işin geleceğine hazırlık mücadelelerine dair sinyaller veriyor.

Jobs Reset Summit 2021’den Dikkat Çekenler

Tarih: 6 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

Dünya Ekonomik Forumu’nun işin ve iş gücünün geleceği hakkında değişim parametrelerine dair çerçeveleri masaya yatırdığı zirvelerinden biri de Jobs Reset Summit. Zirvenin 2021 projeksiyonun konuşulduğu oturumlar yapıldı. Pandemi sonrası ekonomiden, hibrit çalışmanın risklerine, beceri gelişiminden, iş gücü değişimine dair global paradoxlara hepsi zirvenin masasındaydı.

Çalışma Hayatımızın Yeni Ofisi Disney Park Gibi Olursa?

Tarih: 2 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

Hibrit çalışma, yeni çalışma normları oluşumunun yanında, işyerlerinin fiziksel şartlarınının de dönüşümünü tetikliyor. İşin geleceğinin hazırlığında bütünsel bir yolculuk oluşturmanın gerekliliğini oturtan kurumlardan Salesforce’un hazırlığı, ezberleri de bozmasıyla kurumlara ilham oluyor.

Geleceğin İşleri 2020 Raporu Neler Anlatıyor?

Tarih: 23 Ekim 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Geleceğin İşleri Raporu, değişimin hızını takip ederek geleceğin işlerini ve becerilerini haritalandırır. Rapor, 2020 yılının pandemiye bağlı bozumlarına ışık tutmayı amaçlarken, uzun vadeli ekonomik döngüler kadar, önümüzdeki beş yılda teknoloji üretimi, işler ve becerilerin beklenen görünümü hakkında da görüş sağlar.

Geleceğin İşi’nde Derecelerden Becerilere

Tarih: 30 Eylül 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya | Etiketler: , , ,

Geleceğin İşi’nde beceriler, derecelerden daha önemli olacak.
Yeterliliğini gösteren diplomalar ve sertifikalar değil; işe uygunluğun ve becerilerin olacak.

Kendi Geleceğinin Sorumluluğunu Almaya Ne Kadar Hazırsın?

Tarih: 3 Eylül 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

İnsan- Makine Arayüzü teknolojileri üzerine çalıştığı uzun zamandır bilinen Elon Musk, Neuralink firması çatısı altında yaptığı çalışmaları tanıttığı lansmandan sonra yine gündeme oturdu. Beynin bir bilgisayar ile arasında implantlar aracılığıyla doğrudan iletişim kurmasını sağlayan bu teknolojilerin lansmanında görünen açık paylaşımlar kadar, görünmeyen paylaşımlar da vardı. Musk’ın teknoloji öznesi ile yaptığı her atıf, insanlık olarak sorumluluklarımızın daha arttığının bir kanıtı aslında.

Geleceğin Mesleklerine Hazırlanmak

Tarih: 21 Ağustos 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Geleceğin meslekleriyle ilgili yeni herhangi bir rapor veya araştırmayı okuduğumuz ilk dönemlere gelin, ‘Geleceğe Dönüş’ filminin senaryosundan bir sahne okuyormuşuz gibi gelirdi çoğumuza. Ancak teknoloji kültürünün yarattığı yeni dünyanın içinde dansımızın bu kadar yoğunlaştığı bir dönemde bugünün nasıl şekillendiği gördükçe, bu mesleklerin gelecekte değil ‘tam da şu anda ihtiyaç duyulan’ meslekler olduğunu görüyoruz.

Hangi İş Nasıl Bir Gelecek – Üniversite Seçimi Dediğin…

Tarih: 9 Ağustos 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

1800’li yılların devrimi – Sanayi Devrimi – bir grup için ‘bir fabrikaya makinelerin girmesi’ öznesi ile anlatılabilir; ancak çok daha büyük ve bütünsel bir değişimi tetikleyen bir başlangıç olmuştur. O güne kadar çocuklarıyla birlikte toprakta çalışarak para kazanmaya alışan aileler, fabrikalar açılınca da bildikleri yoldan yürümeye devam ettiler, çocuklarıyla fabrikalara gittiler. O günden itibaren sosyal hayat değişti, ‘çocuk işçi’ diye bir kavram çıktı; hukuksal hayat değişti ‘çocuk işçi hakları’ diye bir kavram çıktı, ekonomik hayat değişti ‘çocuk işçi ücretleri’ diye bir kavram çıktı; ve pek tabii eğitim hayatı da değişti. O fabrikalara iş gücü yetişmeliydi. Makineli hayatın rollerinin formasyonunu, geleneksel endüstrinin sınırları içinde tanımlayan eğitimin müfredatı, üniversite ayağına kadar işte o zaman değişmeye başlamıştı.

Hangi İş Nasıl Bir Gelecek – Meslek Seçimi Dediğin…

Tarih: 8 Ağustos 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Yuval Noah Harari, ‘Homo Deus’ kitabının ön sözünde önce ‘İnsanın Yeni Gündemi’nin nabzını tutar. İnsanı, yaşamını, yaptığı seçimleri v nedenlerini; psikolojisini, ekonomisini, tarihini anlamak için Harari’nin kaleminden süzülenler; ülkemizin ve dünyamızın geleceğinin asıl mimarı olacak genç arkadaşlarımız için nasıl bir gelecek ve meslek gündemi belirlemeleri gerektiği konusunda önemli sinyaller barındırıyor.

İşin Geleceği’nde Temassız Teknolojik Ofisler Dönemi

Tarih: 1 Haziran 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Pandemi sonrası ofislere dönüşün başladığı bu günlerde, bugünlerin izinden giderek ofislerimizin geleceğini konuşmaya devam ediyoruz.

Bize Ulaşın


    * ile işaretli alanların doldurulması zorunludur