» Özel İçerikler » GelecektekiSen Medya » Blog » Çalışma Hayatımızın Yeni Ofisi Disney Park Gibi Olursa?

Çalışma Hayatımızın Yeni Ofisi Disney Park Gibi Olursa?

Hibrit çalışma, yeni çalışma normları oluşumunun yanında, işyerlerinin fiziksel şartlarınının de dönüşümünü tetikliyor. İşin geleceğinin hazırlığında bütünsel bir yolculuk oluşturmanın gerekliliğini oturtan kurumlardan Salesforce’un hazırlığı, ezberleri de bozmasıyla kurumlara ilham oluyor.

Yazan: | Tarih: 2 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel |


Salesforce’un CEO’su Marc Benioff, son bir yılda en büyük mesaisini, salgın sonrası dönemde yazılım şirketinin işyeri kültürünü nasıl canlandıracağına dair planlamayla geçirdi.

Yeni kültüre hazırlık hem uçtan uca, hem de işin geleceğinin atıfta bulunduğu kabuk değişimini yansıtıyor olmalıydı. Dijital dünyanın yıkıcı iş modellerinin de öncülerinden biri olan şirket, bugünlerde pek çok şirket de olduğu gibi aslında yeni ruhunu arıyordu.

Benioff öncelikli amaçlarını belirleyerek işe başladı: İş yeri kültürünü yeni dönem koşulları içinde canlandırmak ve geleceğe hazırlamak. Wall Street Journal’ın ‘Her Şeyin Geleceği Festivali’nde konuşan Salesforce CEO’su;

-Ekip oluşturma ve kaynaşma ruhunu kuvvetlendirecek

-Birlikte çalışmayı motive edecek

-Çalışan oryantasyon ve eğitimlerini yeni kültüre uyumlayarak yapabilecekleri yeni, açık bir çalışma alanı üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Benioff’un aklında büyük bir yeşil alan, arazi ve çiftlik benzeri bir yapı olsa da kalbinin aldığı ilham çok daha ezber bozan bir alanda. Walt Disney’in temalı parklarından.

“Parklarında bu kadar başarılı oldukları şey, bir Disney parkına gelip Disney’in kokusunu almak, Disney’i görmek, Disney’i hissetmek, Disney’i duymak. Yeni çalışanlarımın Salesforce için hissetmesini istediğim şey bu. Gelen kültür bu…”

Mark Benioff’un ağzından dökülen bu sözler, hibrit çalışma hayatının yeni fiziksel koşullarını oluştururken önce çalışanlarının kalbine girmek istediklerini amaçladıklarını satır altından fısıldıyor. Fiziksel ortamıyla da çalışma kültürlerinin kokusunu yansıtmak, bir kurumun iş ve hayattaki yerinin de anlamını değiştirecek türden bir yaklaşım.

Salesforce, bu ruhu sadece bir iş yeri ortamı yenilemek için değil, iş ve özel hayatın birbirinin içine geçtiği hibrit kültürün bir yansıması olacak şekilde tasarlamak istiyor. Çalışanların aileleriyle de yeri geldiğinde birlikte olabilecekleri, evde anne veya baba ile olması gereken çocukların da dahil olabilecekleri, güvenli, huzurlu bir çalışma yaşamı ortaya çıkması amacında.

Yeni çalışma kültürünün şekillenmesi bütünsel bir yolculuk, hibrit hayat, çalışma şartları, iş bölümü, yeni normlar, görev tanımları ile organizasyonların kabuk değişimi bir tarafta; bir tarafta da hayat var. Ve günlük hayatla iş hayatını hizalayacak, işimizin yeni ruhunu yansıtacak yeni fiziksel şartlara da ihtiyacımız var. Bu şartların hazırlanmasında ofislerin teknolojik kabiliyetlerinin yenilenmesinden daha önemli olan yeni nesil çalışma hayatında adaptasyonu ve işlevselliği…

Tam da bu noktada bireysel yeteneklerin ezber bozma kabiliyetlerinin bu kadar sorgulandığı bir dönemde aynı sorgulama kurumlarımız da için.

Ne kadar ezber bozabiliriz? Hibrit çalışma ortamımızın fiziksel şartları sizce ne kadar farklılaşabilir?

Yanıt, belki de sadece kurumlarımızın hayal edebildiği kadar…

İşin/Şirketin/Kendin için Harekete Geçmeye Hazırsan

Online Görüşme Talep Et

Son Yazılar

Dijital Okuryazarlıkla Dijital Akıcılık Arasındaki Farklar

Tarih: 13 Nisan 2022 | Kategori: Genel

Dijital dünyada iş yapma ve hayatta kalmanın entegre becerilerine sahip olmaya ve bunu gereken durumda gereken araçlarda doğal bir iş yapma akışının içinde deneyimlemeye işaret eden dijital akıcılık, öne çıkan teknoloji kültürü becerileri arasında ilk sıralarda. Dijital okuryazarlıktan farklı olarak da daha geniş bir anlamlandırma ve uygulama becerisi gerektiriyor.

Dijital Akıcılık

Tarih: 13 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

Dijital akıcılık (digital fluency), teknoloji kültürünün becerilerinde gittikçe öne çıkan beceriler arasında öne çıkıyor. Dijital dünyada çalışırken, eğlenirken ve öğrenirken farklı dijital dünya becerileriyle birlikte akmak, gereken durumda gerekli beceriyi akışı kuvvetlendirmek için de kullanmak, dijital akıcı olmanın karakter özelliği…

GEN Z’nin Hibrit Çalışma ile Mücadelesi

Tarih: 9 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel | Etiketler: , , ,

Z Kuşağı da dahil olmak üzere işgücünün genç üyeleri dijital tükenmişlikle karşı karşıya; iş gücündeki 18-25 yaşındakilerin yarısından fazlası işlerini bırakmayı düşünüyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun Jobs Reset Summit 2021 çıktılarından biri, Microsoft’un ‘Sıradaki Büyük Bozum Hibrit Çalışma, Hazır Mıyız?’ adlı raporu. Raporda Z Kuşağı’nin hibrit çalışma konusundaki patinajları, işin geleceğine hazırlık mücadelelerine dair sinyaller veriyor.

Jobs Reset Summit 2021’den Dikkat Çekenler

Tarih: 6 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

Dünya Ekonomik Forumu’nun işin ve iş gücünün geleceği hakkında değişim parametrelerine dair çerçeveleri masaya yatırdığı zirvelerinden biri de Jobs Reset Summit. Zirvenin 2021 projeksiyonun konuşulduğu oturumlar yapıldı. Pandemi sonrası ekonomiden, hibrit çalışmanın risklerine, beceri gelişiminden, iş gücü değişimine dair global paradoxlara hepsi zirvenin masasındaydı.

Çalışma Hayatımızın Yeni Ofisi Disney Park Gibi Olursa?

Tarih: 2 Haziran 2021 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

Hibrit çalışma, yeni çalışma normları oluşumunun yanında, işyerlerinin fiziksel şartlarınının de dönüşümünü tetikliyor. İşin geleceğinin hazırlığında bütünsel bir yolculuk oluşturmanın gerekliliğini oturtan kurumlardan Salesforce’un hazırlığı, ezberleri de bozmasıyla kurumlara ilham oluyor.

Geleceğin İşleri 2020 Raporu Neler Anlatıyor?

Tarih: 23 Ekim 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Geleceğin İşleri Raporu, değişimin hızını takip ederek geleceğin işlerini ve becerilerini haritalandırır. Rapor, 2020 yılının pandemiye bağlı bozumlarına ışık tutmayı amaçlarken, uzun vadeli ekonomik döngüler kadar, önümüzdeki beş yılda teknoloji üretimi, işler ve becerilerin beklenen görünümü hakkında da görüş sağlar.

Geleceğin İşi’nde Derecelerden Becerilere

Tarih: 30 Eylül 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya | Etiketler: , , ,

Geleceğin İşi’nde beceriler, derecelerden daha önemli olacak.
Yeterliliğini gösteren diplomalar ve sertifikalar değil; işe uygunluğun ve becerilerin olacak.

Kendi Geleceğinin Sorumluluğunu Almaya Ne Kadar Hazırsın?

Tarih: 3 Eylül 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya, Genel

İnsan- Makine Arayüzü teknolojileri üzerine çalıştığı uzun zamandır bilinen Elon Musk, Neuralink firması çatısı altında yaptığı çalışmaları tanıttığı lansmandan sonra yine gündeme oturdu. Beynin bir bilgisayar ile arasında implantlar aracılığıyla doğrudan iletişim kurmasını sağlayan bu teknolojilerin lansmanında görünen açık paylaşımlar kadar, görünmeyen paylaşımlar da vardı. Musk’ın teknoloji öznesi ile yaptığı her atıf, insanlık olarak sorumluluklarımızın daha arttığının bir kanıtı aslında.

Geleceğin Mesleklerine Hazırlanmak

Tarih: 21 Ağustos 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Geleceğin meslekleriyle ilgili yeni herhangi bir rapor veya araştırmayı okuduğumuz ilk dönemlere gelin, ‘Geleceğe Dönüş’ filminin senaryosundan bir sahne okuyormuşuz gibi gelirdi çoğumuza. Ancak teknoloji kültürünün yarattığı yeni dünyanın içinde dansımızın bu kadar yoğunlaştığı bir dönemde bugünün nasıl şekillendiği gördükçe, bu mesleklerin gelecekte değil ‘tam da şu anda ihtiyaç duyulan’ meslekler olduğunu görüyoruz.

Hangi İş Nasıl Bir Gelecek – Üniversite Seçimi Dediğin…

Tarih: 9 Ağustos 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

1800’li yılların devrimi – Sanayi Devrimi – bir grup için ‘bir fabrikaya makinelerin girmesi’ öznesi ile anlatılabilir; ancak çok daha büyük ve bütünsel bir değişimi tetikleyen bir başlangıç olmuştur. O güne kadar çocuklarıyla birlikte toprakta çalışarak para kazanmaya alışan aileler, fabrikalar açılınca da bildikleri yoldan yürümeye devam ettiler, çocuklarıyla fabrikalara gittiler. O günden itibaren sosyal hayat değişti, ‘çocuk işçi’ diye bir kavram çıktı; hukuksal hayat değişti ‘çocuk işçi hakları’ diye bir kavram çıktı, ekonomik hayat değişti ‘çocuk işçi ücretleri’ diye bir kavram çıktı; ve pek tabii eğitim hayatı da değişti. O fabrikalara iş gücü yetişmeliydi. Makineli hayatın rollerinin formasyonunu, geleneksel endüstrinin sınırları içinde tanımlayan eğitimin müfredatı, üniversite ayağına kadar işte o zaman değişmeye başlamıştı.

Hangi İş Nasıl Bir Gelecek – Meslek Seçimi Dediğin…

Tarih: 8 Ağustos 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Yuval Noah Harari, ‘Homo Deus’ kitabının ön sözünde önce ‘İnsanın Yeni Gündemi’nin nabzını tutar. İnsanı, yaşamını, yaptığı seçimleri v nedenlerini; psikolojisini, ekonomisini, tarihini anlamak için Harari’nin kaleminden süzülenler; ülkemizin ve dünyamızın geleceğinin asıl mimarı olacak genç arkadaşlarımız için nasıl bir gelecek ve meslek gündemi belirlemeleri gerektiği konusunda önemli sinyaller barındırıyor.

İşin Geleceği’nde Temassız Teknolojik Ofisler Dönemi

Tarih: 1 Haziran 2020 | Kategori: Blog, GelecektekiSen Medya

Pandemi sonrası ofislere dönüşün başladığı bu günlerde, bugünlerin izinden giderek ofislerimizin geleceğini konuşmaya devam ediyoruz.

Bize Ulaşın


    * ile işaretli alanların doldurulması zorunludur