Büyüme stratejilerini ürün ve servislerinin optimizasyonuna odaklayan şirketlerin, gelecekte  büyüme şanslarının olmayacağını bir önceki yazımızda (2.yazıya link verebiliriz hatırlatma için) değinmiştik. İşlerin geleceğinde değişen değer önermeleri, şirket ve organizasyonların topluluklar ve ağları ile kurdukları ilişkileri değiştiriyor. Toplulukların geleceğinde, markanın geleneksel süreçlerde kurmuş olduğu görünmez hiyerarşi ve üstünlük de otomatik olarak kayboluyor. Bu, pek çok şirket için topluluklar ile kurdukları iletişim dili ve yolunu da yeniden gözden geçirmeleri demek. 

Sağlık çalışanları, uzmanlık ve profesyonel ilgi alanları olan konularda topluluklara (müşterilere) katılarak bilgilerini sürekli canlı tutmak istiyor; küçük işletme sahipleri, işlerini geleceğe taşımakta kendilerine rehber olacak örneklere, bu örnekleri tartışıp yararlanabilecekleri dijital hatlara ulaşmak istiyor; insan kaynakları yöneticileri işleri geleceğe taşıyacak becerilere sahip yeni yeteneklere ulaşabilecekleri platformlara ihtiyaç duyuyor.  Görüldüğü gibi farklı meslek ve iş gruplarının ihtiyaçları, kişisel ve profesyonel olarak ilgi duydukları konularda bilgi ve deneyimlerini yükseltmek.  Bu noktada markalara düşen görev, toplulukların ortak ilgi alanlarını destekleyecek kuvvetli yeni değerler yaratmak. 

Toplulukların yeni ihtiyaçları, sadece B2C şirketler için değil B2B şirketlerin dijitalleşmesi adına da yepyeni fırsatlar sunuyor. B2B şirketler, uzmanlık alanları çerçevesinde düşündüklerinden daha fazla konuda ortak ilgi yaratabilecek potansiyelde. Bu potansiyeli gerçekleştirirken dijital kanalları kullanma, topluluklarla bağlantı ve işbirliği kurma kapasitelerini arttırmak için yapacakları tüm çalışmalar, dijital bir şirket olma yolunda hepsine de muazzam bir yol aldıracak. Böylece geçmişte hayal bile etmedikleri yeni kitlelere ulaşmaları mümkün olacak. 

Topluluk oluşturmak, gelecekte şirketleri rekabette farklılaştırmada kilit. Şirketler dijital topluluklar oluşturmada başarılı olduklarında, toplulukları da kendilerini beslemeye ve büyütmeye başlayacak.

‘İşlerin Geleceği’ dahil geleceğin dünyası ile ilgili pek çok haber Gelecek Şimdi’de